Newsletter pro výchovné poradce a studenty – prosinec 2023

Newsletter pro výchovné poradce a studenty

prosinec 2023 

Vážení výchovní a kariéroví poradci, 

 

v adventním čase vám přinášíme prosincové vydání našeho newsletteru. Věnujeme ho především důležitým termínům, které by studenty neměly minout – ať už to jsou lednové a únorové termíny NSZdny otevřených dveří na fakultách nebo termíny podávání přihlášek na některé fakulty, které přihlašování uzavírají už během zimních měsíců.

 

Vzhledem k tomu, že druhý, lednový termín zkoušek pořádáme pouze v online variantě, shrnujeme v newsletteru benefity této formy zkoušky, což může být užitečné pro studenty, kteří třeba ještě váhají, kterou z forem zkoušky zvolit. Pozornost věnujeme i vhodné přípravě na zkoušky včetně připomínky kurzů s lektory, které opět začínají v průběhu ledna a února v českých a v reakci na zvýšenou poptávku také v několika slovenských městech.

 

Připomínáme možnost účastnit se bezplatných webinářů s tématem Přechod na VŠ, na něž srdečně zveme nejen vás, výchovné a kariérové poradce, ale také studenty. Webináře pořádáme dle zájmu a časových preferencí přihlášených. Bližší informace najdete na našem webu, vaše časové možnosti uveďte do přihlašovacího formuláře.

 

Na závěr vám doporučujeme k přečtení rozhovor s vědkyní Lucií Ráčkovou, která je důkazem toho, jak pestrý může být život přírodovědce.

 

Přeji vám krásné Vánoce a úspěšný start do nového roku! 

 

Markéta Hrubá, Scio

seminare@scio.cz

Národní srovnávací zkoušky v lednu a v únoru

Lednový termín NSZ (OSP/VŠP, ZSV) bude probíhat pouze v online podobě z domova. Zkoušky se budou konat v úterý 16. 1. ve večerních hodinách. Únorový termín zkoušek (OSP/VŠP/GAP, ZSV, Mat, Aj) v sobotu 3. 2. se bude konat standardně v prezenční i online variantě.

Termíny NSZ a přihlášení

Před každým termínem NSZ pořádáme živá vysílání, kde účastníkům připomínáme nejdůležitější informace, které by před zkouškami měli vědět, prostor dáváme i dotazům. Živá vysílání před druhým a třetím termínem NSZ plánujeme na čtvrtky 11. 1. a 1. 2., vždy od 17.00 hodin. Uchazečům přihlášeným ke zkouškám posíláme link ke sledování pár dní před termínem vysílání e-mailem, ostatní mohou sledovat naše sociální sítě Facebook, Instagram a YouTube, kde pozvánky na živá vysílání s předstihem také zveřejňujeme. 

Proč jít na online zkoušku? 

Pokud studenti váhají, jestli jít k prezenčním nebo online zkouškám, a k onlinu jsou stále trochu skeptičtí, můžete je seznámit s benefity, které přináší možnost účastnit se testu v online prostředí z domova. 

1. Výrazná úspora času i financí
Na online zkoušce ušetříte čas i peníze. Registrace k online zkoušce vás bude stát méně než ke zkoušce prezenční. Ušetříte také peníze za cestování a případné ubytování. O časové úspoře ani nemluvě. Ráno nemusíte vstávat zbytečně brzy, budete lépe vyspalí, což může mít pozitivní dopad na výsledek vaší zkoušky. Lednový online termín lze dokonce zvládnout ve všední den večer po škole či práci, a nemusíte se tak kvůli zkouškám připravit ani o volný víkend. Až test dokončíte, máte volno, opět se nemusíte nikam přesouvat a na nic dalšího čekat. 

2. Méně stresu
Odpadne vám cestování, hledání místa konání zkoušky a správné učebny. Nemusíte řešit zpoždění nebo jiné nepředpokládané situace. V čase začátku zkoušky se pouze přihlásíte do testovací aplikace, vykonáte nutné kontroly a pak už se v klidu můžete věnovat řešení testu. Online zkoušku skládáte v uzavřené, tiché místnosti bez přítomnosti další osoby. Neruší vás tak ostatní lidé ani další procesy spojené s organizací prezenčních zkoušek.

3. Online zkouška je rovnocenná s prezenční
Otázky v papírovém testu jsou stejně obtížné jako ty, které se objeví v online testu. Připravuje je stejný tým expertů a využívá při tom stejnou metodiku. Stejná jsou i pravidla: nesmí se používat nepovolené pomůcky, opisovat z mobilu či počítače nebo si nechat radit od další osoby.

4. Na online zkoušku stačí běžný počítač s  internetem
Online forma NSZ se realizuje pomocí testovací aplikace ScioLink. Po celou dobu zkoušky jste monitorováni pomocí tzv. proctoringu (vzdáleného dohledu), který nahrazuje koordinátory u prezenční zkoušky. Ze zkoušky vznikne video a audio záznam, který potvrzuje, že zkouška proběhla podle pravidel. Průchod testovací aplikací je intuitivní a celý proces připomíná přípravu na video call. 

5. Testovací aplikace je spolehlivá
Online testování funguje pro NSZ od roku 2021, od té doby bylo uskutečněno přes 60 tisíc online zkoušek. Aktuální testovací aplikace je moderní, intuitivní a poradí si i s výpadky internetu.

Nejčastější dotazy k online zkoušce

Fakultní slevové poukazy
Některé fakulty nabízejí slevové poukazy na zkoušky zdarma nebo se slevou. Využít se zpravidla dají na poslední termíny NSZ. Podmínkou získání slevového poukazu bývá podání přihlášky ke studiu na danou vysokou školu. Více informací naleznete zde

Předávání výsledků fakultám
Předání výsledků fakultám probíhá dvojím způsobem – ve většině případů výsledek předává Scio a student nemusí nic řešit (musí nám však dát ve svém osobním profilu souhlas s předáním svého nejlepšího výsledku). V některých případech však musí student svůj výsledek doložit sám pomocí tištěného certifikátu. Informace o předávání výsledků jednotlivým fakultám najdou studenti na webu.

Příprava na zkoušky – kdy a jak?

Není test jako test. 
U NSZ se setkáte se třemi typy testů: výkonnostními (OSP), znalostními (např. ZSV, Matematika, přírodní vědy) a jazykovými (testy z cizích jazyků – Aj, Nj, Šj). U testu OSP jsou důležité kvalitní přípravné materiály, abyste mohli trénovat přesně ty typy úloh, které se v testech reálně objevují. A v případě přípravných kurzů zkušení lektoři, kteří umějí upozornit na úskalí testu a znají i několik různých způsobů, jak jim čelit. 

Jakého výsledku potřebuji dosáhnout?
Ověřte si aktuální podmínky přijímacího řízení na webu vybrané fakulty. Některé fakulty zveřejňují minimální hranice požadovaných výsledků testů nutných k přijetí, většina však uvádí pouze očekávané počty přijatých. V takovém případě je vhodné si aspoň pro přibližnou představu zjistit, jakého výsledku bylo potřeba dosáhnout v posledních dvou letech. 

Jaké typy přípravy existují? 
Základem přípravy je prostudovat si obsah požadového testu. Na webu Scio zveřejňujeme pravidelně celá zadání testů ze všech předmětů z uplynulých termínů NSZ. 

Kdy začít s přípravou? 
Záleží na tom, jaké jsou výchozí znalosti a schopnosti každého, jak intenzivní přípravu preferuje a kolik jí může věnovat. Výhodné je začít se připravovat s předstihem, pokud studenti mají jasno v tom, že chtějí NSZ stihnout v prvních zimních termínech. Dřívější termíny je vhodné zvážit i proto, že některé fakulty neuznávají výsledky zkoušek z posledních termínů NSZ. Je dobré začít seznámením se s testy, které jsou zveřejněné na webu, v sekci Testy a ukázky, kde u každého testu najdete několik variant zadání z uplynulých termínů.

 

Pokud se studenti seznámí s testem před „ostrou zkouškou“, je odstraněn efekt novosti a jejich počínání bude mnohem jistější. Čas hraje důležitou roli, proto je vhodné dobře si ho rozvrhnout – vyzkoušet si test doma nanečisto ve stanoveném časovém limitu.

 

K procvičování úloh (OSP, ZSV, Mat) slouží tištěné cvičebnice, které zároveň obsahují vysvětlení všech úloh a dané látky. Starší vydání se dají sehnat i v knihovnách.

 

Kdo má zájem o  intenzivnější a jasně vedenou přípravu, může využít kurzy s lektorem (OSP/VŠP, ZSV) nebo si zakoupit online kurz (OSP/VŠP, ZSV, Mat, Bi). Další běh přípravných kurzů s lektory začíná v lednu a únoru.

Příprava na test OSP jako sportovní trénink

Online semináře Přechod na VŠ 

Studentům středních škol (primárně 3. ročníků) nabízíme bezplatný online seminář Přechod na VŠ. Studenti se na něm dozví, jak vybírat vysokou školu a kde hledat potřebné informace. Seminář trvá jednu vyučovací hodinu a nejčastěji jej pořádáme v zimních a jarních termínech.

Dny otevřených dveří na VŠ v lednu a únoru

Během ledna a února mají uchazeči o studium možnost navštívit osobně několik vysokých škol v Česku i na Slovensku, které přijímají na základě NSZ: 

19. 1. 

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity 

Národohospodářská fakulta VŠE

24. 1. 

Právnická fakulta Západočeské univerzity

26. 1. 

Fakulta informačních studií VŠE

27. 1. 

Pedagogická fakulta Univerzity Palackého

Právnická fakulta Univerzity Palackého

Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě

30. 1. 

Právnická fakulta Západočeské univerzity

2. 2. 

Fakulta architektury ČVUT

Jesseniova lékařská fakulta v Martině

7. 2. 

Fakulta bezpečnostného inžinierstva Žilinské univerzity v Žilině

8. 2. 

Stavebná fakulta Žilinské univerzity v Žilině

9. 2. 

Filozofická fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košicích

10. 2.

Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati

 

Veletrh Gaudeamus v  Praze

Ve dnech 23.–25. 1. 2024 se bude na výstavišti v pražských Letňanech konat 16. ročník veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus. Představí se na něm přes 300 vystavovatelů, mezi nimi školy z Prahy, celé ČR i ze zahraničí, budeme tam i my za Scio a NSZ. Více info na gaudeamus.cz/praha

 

Dokdy si podat přihlášku na VŠ? 

Během ledna a února uzavírá přihlašování několik fakult a oborů, kam se můžete dostat i díky NSZ.

 

přihlášky do 7. 1.: 

VUT v Brně 

  • Fakulta architektury (obor Architektura a urbanismus)

přihlášky do 29. 2.: 

Masarykova univerzita v Brně 

  • Ekonomicko-správní fakulta (11 oborů)
  • Fakulta informatiky (4 obory)
  • Fakulta sociálních studií (11 oborů)
  • Přírodovědecká fakulta (20 oborů)

Přírodověda není nuda!

Dokládá to i příběh mladé vědkyně, která na své výzkumné dráze nemá o fascinující zážitky nouzi. Přečtěte si rozhovor s Lucií Ráčkovou, doktorandkou oboru antropologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. 

Mediální olympiáda pro středoškoláky

Do 11. 1. mají studenti středních škol z celé ČR možnost přihlásit se do 2. ročníku soutěže v mediální gramotnosti Mediální olympiáda. První kolo proběhne online 24. 1. na testovací platformě od Scio (stejně jako online NSZ). Stačí sestavit tříčlenný tým a chuť porovnat si znalosti mediálního světa s ostatními účastníky. Vítězové získají zájezd do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Více na www.medialniolympiada.cz

 

www.scio.cz, s.r.o.

Pobřežní 34, 186 00 Praha 8

IČO: 271 561 25; DIČ: CZ 271 561 25

 

Newsletter dostáváte proto, že jste se dříve přihlásil/a na některý z našich bezplatných seminářů pro studenty a výchovné poradce k Národním srovnávacím zkouškám (Informační e-maily mohou mít i charakter obchodních sdělení ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o  některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů.).

 

Nechcete už odebírat naše newslettery? Odhlaste se zde.

 

Nechcete už odebírat naše newslettery? Odhlaste se zde.