Newsletter pro výchovné poradce a studenty – srpen 2024

Newsletter pro výchovné poradce a studenty

srpen 2024 

Vážení výchovní a kariéroví poradci, 


věříme, že jste si přes prázdniny dostatečně odpočinuli. Před začátkem nového školního roku vám přinášíme další vydání našeho pravidelného newsletteru. Najdete v něm nové termíny Národních srovnávacích zkoušek (NSZ), na které je možné se v těchto dnech již přihlašovat, stejně jako na bezplatné online webináře o NSZ a přechodu na VŠ určené vám a vašim studentům. V přihlášce si můžete vybrat preferovaný termín a my se vám s konáním webináře přizpůsobíme. 


Pro vaše studenty jsme připravili několik tipů, jak se dobře připravit na NSZ, a také přehled důležitých kroků a událostí, které by je v přijímačkovém roce neměly minout.


Na závěr se můžete prostřednictvím našeho magazínu Perpetuum zamyslet nad tím, co je zvídavost, co nám vnáší do života a proč je podle nás důležité jí věnovat pozornost.

 

Přejeme vám úspěšný start do nového školního roku!

 

Za tým Scio

 

Markéta Hrubá

seminare@scio.cz

 

Národní srovnávací zkoušky 2024/2025

Ve školním roce 2024/2025 zkoušky proběhnou v sedmi řádných termínech a jednom termínu nanečisto. Ve všech uvedených termínech je možné skládat zkoušku buď v prezenční formě, nebo online z pohodlí domova, s výjimkou termínu 13. 1. 2024 a také termínu nanečisto, který se uskuteční 14. 11. 2024. Tyto termíny se budou konat pouze online. Zkoušku nanečisto mohou studenti využít jako vhodnou přípravu na ostré zkoušky a zároveň si vyzkoušet, jaké to je psát test za stejných podmínek jako u ostré zkoušky. Pokud máte ve škole nějaké zahraniční studenty, připomeňte jim, že 14. 11. se koná spolu se zkouškami nanečisto v češtině také ostrá zkouška GAP (General Academic Prerequisites) neboli test OSP v angličtině. 

Přihlášení na zkoušky

Semináře pro výchovné poradce již od září!

Chtěli bychom vás pozvat na bezplatné online semináře k NSZ a přechodu na VŠ, které pro vás a vaše studenty budeme znovu pořádat od září. Termín a čas realizace přizpůsobíme vašim časovým možnostem – své požadavky můžete uvést rovnou do přihlášky.

Objednat seminář pro školu zdarma

Tipy pro studenty: Jak začít s přípravou na NSZ

Nejlepší způsob, jak začít s přípravou na NSZ, je seznámit se s testy z jednotlivých předmětů. Studenti si mohou vyzkoušet buď krátké ukázkové online testy, nebo si projít celá zadání testů z minulých termínů zkoušek. Zajít mohou i do knihovny a vypůjčit si starší vydání cvičebnic (od Scio), jen je třeba počítat s tím, že některé informace už mohou být ve starších vydáních neaktuální. 


Testy je vhodné procvičovat si na čas, který je u ostré zkoušky pevně stanoven, seznámit se se strukturou testu a typy úloh, což ušetří čas při orientaci v testu během zkoušky. Nejde o to vyřešit všechny úlohy, ale snažit se jich vyřešit co nejvíce. Vyplatí se tedy vědět, které otázky a typy úloh jdou studentům bez problémů a na které naopak potřebují více času. K obtížnějším úlohám se pak mohou vrátit ke konci. 

 

Pokud procvičování testů na webu nestačí, mohou si studenti zvolit z různých forem placené přípravy. Na výběr mají tištěné cvičebnice (OSP, ZSV, MAT), online kurzy nebo přípravné kurzy s lektorem (prezenčně či online). Kurzy začínají v několika městech České republiky a na Slovensku již během září a října. Pokud studenti chtějí mít jistotu, že obsáhnou vše, co placené možnosti přípravy nabízejí, mohou si zakoupit balíček neomezené přípravy


Další informace o tom, jak se dobře připravit na test Obecných studijních předpokladů (OSP) nebo jak si vybrat kvalitní přípravný kurz, naleznete v magazínu Perpetuum.

Přijímačky se Scio krok za krokem

Maturitní rok a zároveň rok přijímaček, kdy se studenti vydávají “do světa” za dalším studiem, není jednoduchý. Připravili jsme proto přehled nejdůležitějších kroků pro maturanty, které v letošním školním roce čekají přijímačky na VŠ v podobě Národních srovnávacích zkoušek (NSZ)

 

1. Podání přihlášky na vybranou VŠ. Na webu vysokých škol, na které se studenti chtějí dostat, najdou všechny potřebné informace. Důležité je podat přihlášku včas (každá fakulta má termíny pro podávání přihlášek jindy). 
2. Přihlášení na Národní srovnávací zkoušky na webu Scio. Všechny informace kolem NSZ najdou studenti zde. Začnou výběrem fakulty nebo termínu. Přihlásit k NSZ se mohou i před podáním přihlášky na VŠ. 
3. Pozvánka ke zkoušce. Do osobního profilu na webu Scio a také do e-mailu přijde přihlášeným cca týden před termínem zkoušky pozvánka se všemi důležitými informacemi. 
4. Vykonání zkoušky. Uchazeči absolvují v den konání zkoušky test ve vybrané podobě - prezenčně nebo online
5. Výsledky zkoušek. Za dva týdny po zkoušce od nás dostanou účastníci výsledek. Mohou se rozhodnout, jestli chtějí ke zkoušce přijít ještě znovu.
6. Předání nejlepšího výsledku každého účastníka fakultám. Některé fakulty mohou chtít doložit výsledek certifikátem, který je možné u Scio doobjednat. Podle výsledků se potom fakulta rozhodne, zda uchazeče přijme, nebo ne.

Seznámení s vysokými školami

Obzvlášť pro studenty, kteří ještě nejsou rozhodnuti, na kterou fakultu nebo obor se chtějí po střední škole hlásit, je vhodná návštěva některého ze vzdělávacích veletrhů. Na jednom místě se uchazeči o vysokoškolské studium seznámí s fakultami a vysokými školami z celého Česka i Slovenska, mohou si promluvit s jejich studenty a dozvědět se osobně veškeré informace o přijímacím řízení a také o průběhu studia na dané fakultě. Na podzim se konají hned tři veletrhy vzdělávání, na kterých bude i Scio:

Scio se začalo věnovat výzkumu

Abychom naše vzdělávací projekty mohli neustále posouvat vpřed a dobře reflektovat potřeby současné mladé generace s přesahem do budoucna, vycházíme ze soudobých vědeckých poznatků. V ČR nicméně výzkum v oblasti pedagogiky a vzdělávání není dostatečný, proto jsme se rozhodli na vědecké pole vstoupit sami a založili jsme vlastní výzkumnou organizaci Scio Research. Cílem jejího výzkumu je prohlubovat porozumění procesu učení tak, abychom dokázali děti lépe připravovat na budoucnost. Aktuálně se naši výzkumníci věnují tématu zvídavosti. Pokud vás toto téma zajímá a nebo chcete zjistit, co to vlastně je a proč zvídavost podporovat nejen u dětí, přečtěte si první ze série článků v magazínu Perpetuum. 

www.scio.cz, s.r.o.

Pobřežní 34, 186 00 Praha 8

IČO: 271 561 25; DIČ: CZ 271 561 25

 

Newsletter dostáváte proto, že jste se dříve přihlásil/a na některý z našich bezplatných seminářů pro studenty a výchovné poradce k Národním srovnávacím zkouškám (Informační e-maily mohou mít i charakter obchodních sdělení ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o  některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů.).

 

Nechcete už odebírat naše newslettery? Odhlaste se zde.

 

Nechcete už odebírat naše newslettery? Odhlaste se zde.